Polska marka odzieżowa, czyli wszystko o produkcji w Bombshe

Chcecie poznać kulisy Bombshe, czyli polskiej marki odzieżowej? Jesteście ciekawe jak wygląda produkcja od przysłowiowej „kuchni”? Zastanawiacie się jak powstaje ubranie w naszej szwalni? Postanowiliśmy, że właśnie ten temat będzie początkiem historii naszego bloga, bo jest to nasza codzienność i serce naszego funkcjonowania. 

Dobór właściwego materiału

Zazwyczaj cały proces zaczyna się u nas od poszukiwań materiału. Czasami po stworzeniu kolekcji i pomyśle jest to pierwszy krok jaki wykonujemy. Wybór materiału to proces niezwykle przyjemny, ale mogący trwać naprawdę długie miesiące. Są to setki godzin spędzonych w samochodzie w celu poszukiwań jak najlepszych z nich. Dobór odpowiedniego składu o jak najlepszej jakości jest nie lada wyzwaniem. Często jest to jeżdżenie od hurtowni do hurtowni, długie rozmowy
z dziesiątkiem firm, udział w targach, analiza i dobór kolorystyczny. 

Gdy wstępny etap wyboru mamy jednak za sobą kupujemy kupon (czyli mniejszą ilość z belki materiału), aby przeszyć wzór, sprawdzić go w danym modelu, przeprać i pochodzić. Często zdarza się, że dany kupon nie sprawdził się i np. bawełna skulkowała się, kolor się sprał lub tkanina się zaciąga także nasze poszukiwania zaczynamy od początku. 

Oprócz polskich materiałów chętnie zaopatrujemy się w te pochodzące z Włoch jednak proces produkcji i odległość mocno wydłuża czas naszego działania. Wysyłka kuponu, odszycie i wnikliwe sprawdzenie materiału, potem produkcja we Włoszech i ponowna wysyłka to często nawet 2/3 miesiące, dlatego niezwykle ważne jest działanie i planowanie kolekcji z wyprzedzeniem. 

Konstrukcja

Na papierze lub w programie komputerowym powstają szablony odzieżowe, czyli papierowe odzwierciedlenie poszczególnych elementów. Czy to T-shirt czy skomplikowana sukienka, to do jego powstania wykorzystuje się papier, na którym zgodnie z wiedzą i sztuką konstruktor odrysowuje poszczególne elementy składające się na ubranie. U nas robimy to ręcznie, a robi to dokładnie jedna z naszych Pań szyjących – Benia. Dlaczego jest to dużą zaletą? Ponieważ Pani Benia ma długoletnie doświadczenie jako krawcowa i ma niezwykły dar „widzenia” czegoś pod kątem konstrukcji zanim zostanie to uszyte. Polskie marki odzieżowe, tak jak my początkowo najchętniej korzystają z usług profesjonalnych konstruktorów tworzących w programach komputerowych, jednak zwyczajowo są to osoby nieszyjące. W naszym przypadku dużo lepiej, choć dłużej to trwa, sprawdziło się tworzenie szablonów ręcznie. 

Przeszycie oraz przymiarki

Po wykonaniu konstrukcji wycinamy i zszywamy prototyp, czyli pierwszą sztukę danego modelu. Jest to etap niezwykle ważny, bo wyłapujemy wówczas wszystkie mankamenty. Często zmieniamy głębokość dekoltu, długość rękawa czy też położenie zaszewek. Cały nasz zespół zbiera się na przymiarkach i wspólnie debatujemy. Po ustaleniu zmian ponownie przychodzi czas na naniesienie wszystkiego na papier i odszycie modelu – ten etap musi być powtórzony tyle razy, aż dana rzecz nie będzie idealna. Także również tutaj proces ten jest niezwykle czasochłonny. 

Stopniowanie i krojenie

Po zaakceptowaniu modelu w pełni, stopniujemy, czyli tworzymy inne rozmiary danej rzeczy. Gdy ten etap jest zakończony przychodzi czas na krojenie. Osoba, która kroi ma do swojej dyspozycji duży stół i nóż taśmowy. Zaczyna od przyklejenia żelazkiem szablonów do tkaniny, a następnie laguje czyli układa na sobie kilka warstw materiału. Po tym procesie przychodzi czas na właściwe krojenie nożem taśmowym. Jest to zadanie niezwykle precyzyjne i wymagające pełnego skupienia.  

Kompletowanie dodatków i szycie

Podczas, gdy domykamy model, a krojczy zaczyna swoją pracę rozpisujemy dokładnie jakie dodatki potrzebujemy zamówić. Musimy tutaj pomyśleć o metkach, przepisach prania, zamkach, guziczkach, blaszkach, niciach, lamówkach etc. Często po prostu wsiadamy w samochód i ruszamy do Łodzi, czyli zagłębia włókienniczego na większe zakupy, bo nie wszystko da się domknąć zdalnie. Po etapie kompletowania elementów niezbędnych do produkcji w końcu przychodzi czas na właściwe szycie. W swoim małym zespole mamy 3 Panie szyjące i jedną Panią prasującą, każda niezwykle doświadczona i cudowna. Panie nigdy nie szyją jednej rzeczy od A do Z – szyją etapami to znaczy, że przykładowo zaczynają od samych rękawów w jednym rozmiarze następnie przechodzą do kolejnego rozmiaru, potem biorą się np. za stójki itd. Mocno usprawnia im to działanie i przyśpiesza produkcję. Niezwykle ważna przy codziennej pracy jest także Pani prasująca. Każdy element i szew po zszyciu należy dokładnie sprasować także nie jest to wyłącznie końcowy etap, ale bardzo ważny na każdym etapie zszywania. 

Czas

Jak widzicie wyprodukowanie np. sukienki to zadanie, nad którym przez kilka miesięcy pracuje kilkanaście osób i zanim trafi do Was przechodzi przez wiele etapów. Ten czas byłby na pewno jeszcze bardziej wydłużony gdybyśmy zlecali szycie na zewnątrz tak jak to robiliśmy przy naszej pierwszej kolekcji w historii. Jednak szycie w innym mieście bardzo szybko pokazało nam, że nie jesteśmy w stanie zadbać o to na czym nam najbardziej zależy czyli jakość.

Jeśli chcecie śledzić nasz rozwój serdecznie zapraszamy na nasz Instagram oraz Facebook.