Szafa kapsułowa, czyli jak stworzyć funkcjonalną garderobę

Z pewnością nieraz spotkałaś się z pojęciem szafy kapsułowej, ale czy wiesz czym ona dokładnie jest i jak ją zbudować? Definicji jest sporo. Niektóre mówią o tym, że powinna się składać z 37 rzeczy, inne, że z 50, a tak naprawdę chodzi tu po prostu o zostawienie w szafie tego, co jest Ci realnie potrzebne. Szafa kapsułowa to szafa, w której nie ma miejsca na rzeczy, których nie nosisz. Szafa kapsułowa jest funkcjonalna i pozwala Ci tworzyć mnóstwo zestawów z małej ilości ubrań. To garderoba, w której masz same ulubione rzeczy i która pozwoli Ci się uporać z odwiecznym problemem „nie mam się w co ubrać”. Jak ją stworzyć?

Zrób porządki w szafie i pomyśl czego potrzebujesz

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytania jakich ubrań potrzebujesz i co najchętniej nosisz? Pomyśl o swoim stylu życia i codziennych aktywnościach. Bardzo istotne będzie uważne przejrzenie obecnej zawartości szafy i pozbycie się sentymentów. Nie ma sensu trzymać rzeczy, które tylko zabierają miejsce i zbierają kurz. Jeśli nie nosiłaś czegoś kilka miesięcy to pewnie już nigdy po to nie sięgniesz. 

Zbuduj bazę

Kiedy zostawisz w szafie tylko to, co lubisz i używasz, następnym krokiem musi być zbudowanie bazy. Czym jest baza? To grupa ubrań, po które najczęściej sięgasz i które pasują do pozostałej zawartości Twojej garderoby. To właśnie ta główna część, na której opiera się cała idea kapsuły. Rzeczy o prostych krojach i w neutralnych kolorach pozwolą Ci stworzyć mnóstwo zestawów, bo są uniwersalne i możesz je dowolnie łączyć z innymi ubraniami. Zwykle są to topy, t-shirty, dobrze skrojone jeansy, proste, eleganckie spodnie, marynarka, sweter wkładany przez głowę, koszula. Możesz zmieniać tę listę dowolnie by dopasować bazę do swojego stylu życia i swojej szafy. Ważne jest, żeby były to rzeczy dobrej jakości. Pamiętaj, że te ubrania nosisz najczęściej, więc ważne jest, żeby wyglądały szlachetnie i mogły Ci jak najdłużej służyć. Przy zakupie zwróć uwagę na skład materiałów, a później odpowiednio o nie dbaj. 

szafa kapsułowa

Rób przemyślane zakupy

Generalnie przy każdych kolejnych zakupach zwracaj uwagę na jakość i funkcjonalność, tu nie ma miejsca na kompromisy. Nie kupuj tylko dlatego, że coś jest modne. Wybieraj rzeczy, których naprawdę potrzebujesz, do których jesteś w 100% przekonana i które pasują do zawartości Twojej szafy. Z czasem sama zobaczysz, że mając mniej, ale bardziej przemyślanych i lepszej jakości ubrań codzienne ubraniowe wybory staną się łatwiejsze. Poczucie, że ciągle Ci czegoś brakuje zniknie. 

Szafa kapsułowa łączy w sobie kilka niezwykle istotnych kwestii. Jest to zwrócenie uwagi na jakość ubrań, minimalizowanie ilości posiadanych rzeczy oraz korzystanie z tego, co już mamy. To wszystko z kolei łączy się ze świadomym podejmowaniem decyzji zakupowych, ideą „less waste” i zrównoważoną modą. Dzięki kapsułowej szafie możesz pozbyć się swoich ubraniowych dylematów, ale także wpłynąć na środowisko czy wesprzeć etyczne, polskie marki. 

Większość ubrań ze zdjęcia znajdziecie w naszym sklepie https://bombshe.com

Tekst powstał w oparciu o e-book Ani https://somethingwhite.shoplo.com