Materiały i ich rodzaje

Materiał to najważniejsza składowa każdego ubrania. Niezależnie od kroju czy stylu największy wpływ na to, jak dana rzecz będzie się nosić, mają właśnie użyte tkaniny. Z tego powodu, chcąc Wam ułatwić sprawdzanie metek, zapraszamy do wpisu na temat wad i zalet najczęściej występujących materiałów.

Podział materiałów na naturalne, sztuczne i syntetyczne

Rozpocząć wypada jednak od kluczowej kwestii, jaką jest podział materiałów na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Wszystkie mają swoje zalety i wady, ale o tym za chwilę.

Naturalne materiały, jak sama nazwa wskazuje, biorą się z surowców naturalnych. Mogą być pochodzenia roślinnego (np. len czy bawełna) lub zwierzęcego (np. jedwab czy wełna).

Sztuczne materiały są często mylone z syntetycznymi i chociaż jedne i drugie powstają w procesie chemicznym to różnica między nimi jest dość znaczna. Materiały sztuczne są bowiem wytwarzane w laboratorium, ale z substancji pochodzenia naturalnego, głównie celulozy drzewnej.

Ostatnia grupa mareriałów to materiały syntetyczne, których produkcja opiera się na polimerach syntetycznych. Powstają od początku do końca w procesach chemicznych z substancji, które nie występują w przyrodzie.

Materiały – wady i zalety

Aby świadomie podejmować decyzję przy zakupie ubrań warto znać wady i zalety najczęściej pojawiających się materiałów. Poniższa tabela z e-booka “Szafa kapsułowa, czyli jak kupować mądrzej” zawiera wszystkie te informacje w pigułce.

tkaniny
Materiały – wady i zalety (Źródło: E-book “Szafa kapsułowa, czyli jak kupować mądrzej”)

Po więcej zapraszamy na nasz Instagram oraz na inne wpisy w naszym blogu.