Jak dbać o ubrania? Wskazówki i symbole prania

Co sprawia, że czujemy się dobrze w ubraniach, które nosimy? Przede wszystkim ich dopasowanie do naszych potrzeb, komfort, to, że nam się podobają, ale także to, jak wyglądają. Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiedna pielęgnacja ubrań, znajomość tkanin, symboli prania i właściwe przechowywanie. Jak sprawić, żeby nasze rzeczy długo zachowały dobry wygląd? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Właściwa pielęgnacja ubrań pozwoli nam dłużej cieszyć się ich dobrym wyglądem, dzięki czemu nie będziemy mieli poczucia straconych pieniędzy. To od nas zależy jakie tkaniny wybieramy, ale także jak o nie dbamy. Świadoma moda jest wymagająca, bo nie dość, że zwracamy uwagę na skład ubrań, które kupujemy, prześwietlamy wartości firm, które je sprzedają, to jeszcze dodatkowo musimy włożyć więcej wysiłku w odpowiednią pielęgnację ubrań. Nie powinno nas to jednak zniechęcać przed inwestowaniem w dobrą jakość. Wystarczy zapamietać kilka zasad, a nawet najdelikatniejsze tkaniny będą nam służyć przez długi czas.

Rodzaj materiału a pielęgnacja ubrań

Pierwsza i najważniejsza kwestia to rodzaj materiału. O tkaninach i ich właściwościach pisaliśmy na blogu (tutaj) już jakiś czas temu, ale gdyby ten wpis umknął Waszej uwadze to zachęcamy do zajrzenia i usystematyzowania swojej wiedzy na ten temat. Mając świadomość tego jak dany materiał się zachowuje, dużo łatwiej jest o niego dbać.

Tkaniny syntetyczne tj. poliester, akryl czy nylon, wymagają najmniej naszej uwagi. Nie mają tendencji do zagnieceń, trudno je zniszczyć w pralce czy suszarce. To najbardziej trwałe tkaniny, które potrafią wyglądać dobrze nawet po kilku latach. Mimo tych ogromnych plusów nie są jednak najlepszym wyborem dla naszej skóry i środowiska.

Tkaniny naturalne tj. wełna, jedwab czy len, są najbardziej wrażliwe na brak odpowiedniej pielęgnacji. Mały błąd w praniu (szczególnie za wysoka temperatura prania lub za wysokie obroty wirowania) czy przechowywaniu może sprawić, że całkowicie zniszczymy ubranie i zniechęcimy się do dalszego kupowania tych materiałów. Niewątpliwie jednak są one warte tego, by nauczyć się o nie dbać, bo mają wyjątkowe właściwości.

Tkaniny sztuczne tj. wiskoza, modal czy tencel, są w dużym uproszczeniu łatwiejsze w pielęgnacji niż naturalne. Ponadto, wciąż bezpieczne dla naszej skóry. Jest to dobra grupa materiałów na początek przygody z lepszymi składami i nauczenie się odpowiedniego dbania o ubrania.

Symbole prania

Przechodząc do szczegółów, niezależnie od ogólnej wiedzy jak dbać o dany rodzaj materiału, warto czytać metki i znać symbole prania. To one bardzo konkretnie wskazują nam jak prać, prasować, suszyć i czyścić daną rzecz. Jeansy z bawełny będą przecież wymagały innego traktowania niż bawełniany sweter. Aby ułatwić Wam sprawne poruszanie się po labiryncie różnych znaczków pojawiających się na metkach przedstawiamy poniżej tablicę z ich wyjaśnieniem.

Przechowywanie ubrań

Kolejna ważna kwestia, która ma wpływ na żywotność i wygląd naszych ubrań. Jak już wiemy jak się obchodzić z poszczególnymi tkaninami i znamy symbole prania, to najwyższa pora dowiedzieć się jak je przechowywać. Ubrania, szczególnie te z lepszych materiałów, wymagają specjalnego traktowania. Odpowiednia pielęgnacja ubrań to także organizacja naszej szafy.

Najlepiej samemu zaobserwować jak dany sposób przechowywania wpływa na wygląd naszych rzeczy, ale istnieją ogólne zasady, których warto się trzymać. Po pierwsze, swetry mają tendencję do wyciągania, więc zdecydowanie lepiej trzymać je złożone na półce. Po drugie, na wieszakach możemy powiesić marynarki, płaszcze, kurtki, koszulki i niektóre sukienki. Jeżeli macie specjalne wieszaki do spodni czy spódnic to także jest to bezpieczny dla nich sposób przechowywania. W przypadku bluzek, sukienek czy koszul uszytych z naturalnych oraz sztucznych tkanin trzeba uważać. Szczególnie jeżeli są z dłuższym rękawem, bo mogą się odkształcać na ramionach od wieszaków. Po trzecie, bardzo przydatne jest grupowanie ubrań kolorami. Nie ma wtedy ryzyka, że na białej bluzce zostaną kłaczki od czarnego swetra. Po czwarte, ubrania typowo na dany sezon, jeśli nie są użytkowane przez kilka miesięcy, warto zabezpieczyć przed kurzem i schować w suche miejsce.

Wskazówki

Na koniec garść wskazówek popartych naszym doświadczeniem w dbaniu o ubrania:

 • Przed praniem sprawdzamy zawartość kieszeni.
 • Ubrania pierzemy pogrupowane na kolory i wywinięte na lewą stronę.
 • Białe ubrania pierzemy w 30 stopniach, bo wyższe temperatury sprawią, że szybciej staną się szare.
 • Staramy się wybierać proszki bez kolorowych drobinek, bo mogą one również wpływać na szarzenie białych tkanin.
 • Jeśli wahamy się co do odpowiedniej temperatury prania, zawsze wybieramy tę niższą.
 • Pranie ręczne można zastąpić specjalnym programem do prania ręcznego w pralce, ale warto go wcześniej przetestować, bo w przypadku powstałych zniszczeń tracimy prawo do reklamacji.
 • Ubrania suszymy w cieniu, żeby dłużej zachowały swój kolor.
 • Nosząc ciemne ubrania zawsze mamy przy sobie rolkę do odkłaczania.
 • Swetry i płaszcze, które się mechacą (co jest zupełnie naturalnym procesem w przypadku niektórych tkanin) regularnie golimy specjalnym grzebykiem lub golarką.
 • Ubrania przechowywane na półce prasujemy dopiero przed założeniem, żeby uniknąć podwójnego narażania ich na wysoką temperaturę.
 • Przed prasowaniem wywijamy ubrania na lewą stronę.
 • Przy odbiorze rzeczy z pralni zawsze dokładnie sprawdzamy ich stan, by móc od razu zareagować gdyby coś było nie tak.

To by było na tyle! Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis ułatwi Wam wyrobienie sobie dobrych nawyków związanych z dbaniem o ubrania. Pamiętajcie, że odpowiednia pielęgnacja ubrań pozwoli Wam się dłużej cieszyć ich dobrym wyglądem.