Bezpłatna dostawa powyżej 500 zł na terenie Polski

Materiały

Rayon – co to za materiał i dlaczego warto go nosić?

Materiał rayon bywa też określany mianem sztucznego jedwabiu. Posiada bowiem szlachetne, satynowe wykończenie. Rayon jako tkanina znalazł zastosowanie w produkcji efektownych topów, bluzek, sukienek wieczorowych i marynarek….

Szyje się z niego również podszewki. Rayon ma ciekawe właściwości, które postaramy się przybliżyć w niniejszym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ta szlachetna pochodna wiskozy może być prana w pralce i jak ją suszyć, koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez nas treścią!

Rayon – co to za materiał?

Zapewne zastanawiasz się, co to jest rayon. Aby lepiej zrozumieć tę kwestię, musisz wiedzieć, że przemysł tekstylny wykorzystuje różne materiały. Wyróżniamy tutaj tkaniny naturalne, sztuczne i syntetyczne. Niektóre nazwy, które pojawiają się na metkach ubrań czy pościeli, brzmią jednak tajemniczo. W rezultacie nie wiemy, do jakiej kategorii je przypisać i zadajemy sobie pytanie: rayon co to za materiał? O ile do materiałów naturalnych bez problemu zaliczymy bawełnę, len, jedwab, ramię, konopie, wełnę i kaszmir, o tyle rozróżnienie między tkaninami sztucznymi a syntetycznymi nastręcza już sporo trudności.

Co to za materiał rayon? Okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z tkaniną sztuczną. Bardzo często w obiegowej opinii posługujemy się tym terminem w kontekście poliestru, który jest tkaniną syntetyczną. Materiały sztuczne takie jak rayon powstają wskutek chemicznej obróbki celulozy. Natomiast tkaniny syntetyczne, do których zaliczamy poliester, akryl, poliamid i elastan, stanowią efekt obróbki ropy naftowej. Do jakich tkanin zaliczamy w takim razie rayon? Do sztucznych, lecz nie syntetycznych, przez co doskonale przepuszcza powietrze. Pozyskuje się go z naturalnego surowca, celulozy, nie zaś z ropy naftowej.

  • Rayon co to znaczy?

Czym jest rayon? Okazuje się, że ten sztuczny jedwab należy do niezwykle przewiewnych tkanin. Można go nosić nawet w upalne dni, gdyż doskonale odprowadza wilgoć ze skóry, przez co na ubraniu nie pojawiają się mokre plamy o przykrym zapachu potu. Rayon co to za włókno? Celulozowe, może pochodzić z bawełny lub pulpy drzewnej. Surowiec poddaje się oddziaływaniu gorącej, lepkiej cieczy, którą wtłacza się przez niewielkich rozmiarów otwór. Wskutek opisanego procesu uzyskuje się cienkie włókna, z których następnie powstają przędze lub nici.  Jak widać, wpisując w internetową wyszukiwarkę zapytanie: rayon co to?, możesz się dowiedzieć, że masz do czynienia z bardzo dobrym materiałem, choć nieco mylący w jego przypadku może okazać się  przymiotnik „sztuczny”.

  • Rayon materiał – co to jest?

Rayon jest przyjemny w dotyku, lekko chłodzący (jak przystało na satynę), a zarazem niezwykle delikatny. Tkanina rayon sprawdzi się nawet w przypadku osób obdarzonych wysoką wrażliwością sensoryczną, które często skarżą się na drapiące materiały. Jego gładka struktura nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Jeśli wcześniej poszukiwałeś odpowiedzi na pytanie: rayon czym jest?, to wiesz już, że  masz do czynienia z tkaniną godną zainteresowania, która sprawdza się w przypadku nawet bardzo wrażliwej skóry.

Rayon – jaki to materiał?

Ubrania z rayonu należą do niezwykle przewiewnych. Poleca się je na lato, ponieważ oddychają i odprowadzają wilgoć z ciała, przez co pod pachami czy na plecach nie powstają nieestetyczne, mokre plamy. Odzież z rayonu stanowi też świetne rozwiązanie, gdy mamy przed sobą stresujące spotkanie czy wystąpienie. Często pod wpływem zdenerwowania zaczynamy się pocić, co w przypadku włókien syntetycznych może grozić przykrym zapachem. W przypadku ubrań z rayonu tego typu niedogodności nam nie grożą, przez co możemy je założyć na rozmowę kwalifikacyjną czy pierwszą randkę.  Ich ogromnym atutem jest gładka, satynowa struktura, która zapewnia efekt chłodzenia charakterystyczny dla jedwabiu. Wiele osób ceni sobie tę właściwość.

Rayon świetnie układa się na sylwetce. Jest przy tym niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Tę właściwość rayonu z pewnością docenią osoby obdarzone wysoką wrażliwością sensoryczną. Ich układ nerwowy silnie reaguje na każdy, nawet najmniejszy bodziec. W związku z tym obecność szorstkich, wystających włókien jest przez nie odbierana jako uciążliwa. U osób wysoko wrażliwych sukienka z wełny czy nylonu może wywoływać tak silny dyskomfort, że całkowicie odbiera im zdolność koncentracji. Ubrania z rayonu są gładkie i miękkie w dotyku, dlatego przypadną do gustu osobom wysoko wrażliwym, które nie lubią, gdy coś je drapie.

Jakim materiałem dodatkowo możemy nazwać rayon? Niewątpliwie odpornym na uszkodzenia. Odpowiednio pielęgnowany posłuży nam przez długie lata. Ten sztuczny jedwab ma jeszcze jedną istotną zaletę, o której nie sposób nie wspomnieć. Mowa o stosunkowo niskiej cenie. Jeśli zestawimy ją z kosztem, jaki ponieślibyśmy, kupując identyczny element garderoby wykonany z jedwabiu, to okaże się, że możemy sporo zaoszczędzić, nie tracąc przy tym na jakości.

Z czego jest rayon? Skład materiału

Osoby, które interesują się zrównoważoną modą i pragną zwiększać swoją świadomość w tym zakresie, często próbują rozwiać swoje wątpliwości, korzystając z wyszukiwarki internetowej. Wpisują w nią takie frazy jak: rayon skład, rayon skład materiału, skład tkaniny rayon, z czego jest rayon etc. To dobrze, że w ostatnich latach moda ekologiczna stała się na tyle interesującym zagadnieniem, iż coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, co zakłada na swoje ciało. Poszerzanie swojej wiedzy dotyczącej tkanin pozwala wybierać tylko te ubrania, które spełniają nasze oczekiwania. Jeśli wiemy, jakie materiały mogą drapać, a które mają gładką strukturę, unikamy przykrego rozczarowania.

Możemy też świadomie inwestować w ubrania oddychające, które nie zawiodą nas nawet podczas największych upałów. Rayon, jak wcześniej wspominaliśmy, jest materiałem sztucznym. Powstaje z naturalnego surowca, jakim jest celuloza, czyli wielocukier szeroko rozpowszechniony w świecie roślin. Znajdziemy go w drzewach, krzewach oraz spadających z nich liściach. Celulozę w celu uzyskania rayonu poddaje się obróbce chemicznej. Wykorzystuje się tutaj gorącą, lepką ciecz, którą wtłacza się przez malutką dziurkę. W związku z tym, iż produkcja rayonu odbywa się z wykorzystaniem naturalnego surowca, uzyskana w ten sposób tkanina jest przyjazna dla skóry.

Rayon – właściwości tkaniny

Sztuczny jedwab, jakim jest rayon, należy do materiałów gniotliwych. Na szczęście można go prasować w temperaturze 110 stopni Celsjusza, przekładając ubranie na lewą stronę.  Co ciekawe, choć rayon jest tańszy w produkcji od jedwabiu, może się pochwalić wyższą trwałością i wytrzymałością mechaniczną. To właśnie z tego powodu jego pielęgnacja nie nastręcza tak dużych trudności. Jedwab musimy oddawać do prania chemicznego lub prać ręcznie w łagodnym detergencie. Rayon można prać w pralce automatycznej, korzystając z trybu prania tkanin delikatnych w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może doprowadzić do skurczenia rayonu.

Rozpatrując zagadnienie: rayon właściwości, nie sposób nie wspomnieć o jego wysokiej chłonności. To właśnie z jej powodu należy ostrożnie podchodzić do suszenia. Ubrań z rayonu nie umieszczamy w suszarce bębnowej. Nie wieszamy też na suszarce czy sznurze w ogrodzie.  Tego typu odzież suszymy na płasko. Inaczej przez wysoką chłonność wody i oddziaływanie sił grawitacji możemy rozciągnąć tkaninę.  Właściwości rayonu to również jego przewiewność, która czyni go oddychającą tkaniną. Gdy jest suchy, pozostaje niezwykle lekki – tak bardzo, iż można zapomnieć, że mamy go na ciele.

Tkanina rayon – wady i zalety

Nie ma rozwiązań idealnych. Każdy materiał posiada swoje wady i zalety. Warto zapoznać się z nimi wszystkimi, aby podjąć decyzję, czy ubrania wykonane z danej tkaniny będą spełniały nasze oczekiwania. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia. Dla kogoś, kto pracuje w branży kreatywnej i nader wszystko ceni sobie wygodę, gniotliwość nie będzie stanowiła takiej wady jak dla pracownicy korporacji, która codziennie odbywa wiele spotkań służbowych. Rayon wady i zalety – poznaj je wszystkie, przechodząc do dalszej części artykułu!

Zalety rayonu:

  • doskonale układa się na ciele, przez co nasza stylizacja zyskuje niezwykle schludny i estetyczny wygląd;
  • należy do tkanin przepuszczających powietrze i oddychających, przez co można nosić go w upalne dni. Nawet w środku lata unikamy nieestetycznych plam potu i jego przykrego zapachu. Ponadto jego satynowa, gładka struktura zapewnia nam efekt chłodzenia;
  • komfortowy w noszeniu, jest przyjemnie miękki i gładki w dotyku, przez co nawet osoby wysoko wrażliwe mogą sięgać po niego bez obaw. Sprawdzi się w przypadku bardzo delikatnej skóry, która źle reaguje na szorstkie tkaniny;
  • wysoka wytrzymałość to kolejny atut rayonu. Pod tym względem sztuczny jedwab wypada znacznie lepiej od oryginału, z którym trzeba obchodzić się niezwykle łagodnie;
  • możliwość prania ubrań z rayonu w pralce automatycznej;
  • możliwość prasowania zagnieceń;
  • niższa cena w stosunku do prawdziwego jedwabiu.

Wady rayonu:

  • po praniu zazwyczaj wymaga wyprasowania, co może okazać się wadą dla osób prowadzących aktywny tryb życia i niedysponujących dużą ilością czasu, aczkolwiek pod tym względem nie wypada najgorzej, jeśli weźmiemy pod uwagę inne tkaniny o satynowym wykończeniu;
  • farbowanie – to zazwyczaj zdarza się jednak tylko wówczas, gdy nie przestrzegamy zaleceń prania i przeprowadzamy je w zbyt wysokiej temperaturze z użyciem silnych środków piorących;
  • ryzyko skurczenia wskutek wyprania w zbyt wysokiej temperaturze;
  • ryzyko utraty formy wskutek suszenia poprzez przewieszenie przez suszarkę czy sznur, ubrania z rayonu należy suszyć na płasko, aby nie ulegały odkształceniu.

Materiał rayon – opinie specjalistów

W internecie bardzo często wyszukujemy fraz: rayon opinie, materiał rayon opinie itp. Chcemy w ten sposób dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda korzystanie z ubrań wykonanych z tego sztucznego jedwabiu. Nie jest on bowiem tak szeroko rozpowszechniony jak bawełna, z którą każdy z nas zetknął się wiele razy. Materiał rayon wzbudza różne opinie, podobnie jak każda inna tkanina. Niemniej najczęściej przeważają pozytywne.

Zalety rayonu są liczne i przekładają się na wysoki komfort użytkowania. Przede wszystkim pozwala on stworzyć ekskluzywne i eleganckie ubrania bez wykorzystania do tego celu zwierząt, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody oraz weganom. Włókna jedwabiu pozyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego poprzez ich zagotowanie. Choć znane są bardziej humanitarne sposoby, w których owad nie ulega uśmierceniu, to nie należą one do szeroko rozpowszechnionych.

Ubrania z rayonu pięknie układają się na sylwetce. Wykazują też wyższą wytrzymałość mechaniczną od swojego pierwowzoru, jakim jest jedwab, przez co można je prać w pralce automatycznej i prasować zagniecenia za pomocą żelazka lub steamera. Na dodatek ich cena jest dużo niższa, przez co większość z nas może sobie na nie pozwolić. Na ich korzyść przemawia też przewiewność, z którą nie mamy do czynienia w przypadku satyny poliestrowej. W związku z tym, iż ubrania z rayonu doskonale przepuszczają powietrze, można je nosić nawet w środku upalnego lata.

Włókno rayon – najczęściej zadawane pytania

Włókno rayon ze względu na to, iż nie jest tak powszechnie używane jak bawełna, wciąż budzi liczne pytania. Wiele osób zastanawia się, czy ubrania ze sztucznego jedwabiu można prać w pralce. Czy rayon farbuje podczas prania? Czy włókna rayon można prasować? Czy rayon to jedwab? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o ten materiał. Skorzystaj z naszego Q&A i zadbaj o odpowiednią pielęgnację rayonu!

  • Czy rayon oddycha?

Nikt z nas nie lubi się pocić ani przegrzewać. Dotyczy to nie tylko letnich upałów, ale też pozostałych pór roku. Mokre plamy pod pachami, które nieprzyjemnie pachną, potrafią odebrać nam pewność siebie. Sprawiają też, że nie skupiamy się na swoim przemówieniu czy meritum spotkania służbowego, lecz koncentrujemy swoją uwagę na odczuwanym dyskomforcie. Czy rayon oddycha? Tak, ten sztuczny jedwab zapewnia znakomitą cyrkulację powietrza i odprowadza wilgoć ze skóry. W rezultacie nie przegrzewamy się w nim, ani nie pocimy. Możemy go nosić w upalne dni. Dzięki gładkiej, satynowej strukturze rayon wspaniale chłodzi skórę.

  • Czy rayon się gniecie?

Nie wszyscy lubimy prasować ubranie, nie zawsze mamy też na to czas. Poza tym niektóre tkaniny dość szybko się gniotą, przez co wystarczy, że wsiądziemy do samochodu, a już nie prezentują się zbyt estetycznie.  Czy rayon się gniecie? Tak, jest to materiał podatny na tego typu odkształcenia.  W związku z tym, iż już wiemy, że odpowiedź na pytanie: rayon czy się gniecie?, brzmi: tak, przyjrzymy się sposobowi prasowania tej wyjątkowej tkaniny. Sztuczny jedwab się mnie, ale można temu zaradzić. Wystarczy obrócić ubranie z rayonu na lewą stronę i wyprasować żelazkiem ustawionym na temperaturę 110 stopni Celsjusza.

  • Czy rayon to jedwab?

Jedwab to niezwykle szlachetny i luksusowy materiał, który za sprawą swojego połysku sprawia, że nasze ubranie wygląda nadzwyczaj elegancko. Jedwabne suknie idealnie nadają się na wielki bal czy ważną firmową uroczystość. Niestety, odzież wykonana z tego szlachetnego i naturalnego włókna kosztuje całkiem sporo. Nie każda z nas może sobie pozwolić na jej zakup. Rayon sztuczny jedwab stanowi dla niego alternatywę. Kosztuje znacznie mniej, a zapewnia równie spektakularny efekt.

Czy rayon to jedwab? Nie, ale bardzo dobrze go naśladuje. Na rynku znajdziemy wiele materiałów satynowych. Połyskujący poliester prezentuje się szlachetnie tylko na pierwszy rzut oka. Jest syntetykiem, dlatego dość łatwo się elektryzuje. Na dodatek nie przepuszcza powietrza, przez co ciało się w nim przegrzewa i poci. Alternatywą jest rayon, który nie tylko wygląda równie szlachetnie jak jedwab, ale też nie elektryzuje się i należy do tkanin o właściwościach oddychających.

  • Jak prać rayon?

Pranie jedwabiu nastręcza ogromnych trudności. Zazwyczaj musimy go oddawać do pralni chemicznej. Dopuszcza się też bardzo delikatne pranie ręczne. Zapewne zadajesz sobie pytanie: rayon jak prać? Na szczęście możesz to zrobić w pralce automatycznej. Musisz tylko wybrać tryb delikatnego prania. Ważne, aby temperatura wody nie przekraczała 30 stopni Celsjusza, w przeciwnym wypadku rayon może się skurczyć albo zacząć farbować.

Ważne jest, aby wybrać najniższe obroty wirówki, gdyż zbyt intensywne mogą uszkodzić rayon w sposób mechaniczny.  Skoro wiemy już, jak prać rayon, powinnyśmy pamiętać również o tym, aby nie wieszać go na suszarce, lecz suszyć na płasko. Przypięty do sznurów czy przewieszony przez pręty suszarki może się rozciągnąć i odkształcić. Ubrań z rayonu nigdy nie umieszczamy w suszarce bębnowej.

  • Rayon a farbowanie

Zapewne zastanawiasz się, czy ubrania z rayonu farbują podczas prania. Niestety, mogą tracić barwnik. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy ustawiamy zbyt wysoką temperaturę prania, co sprzyja wypłukiwaniu pigmentu. Rozpatrując zagadnienie: rayon farbowanie, należy zwrócić uwagę także na środki piorące. Te powinny być niezwykle łagodne, możesz kupić nawet ekologiczny płyn do prania, aby zyskać pewność, że twoim ubraniom z rayonu nic się nie stanie. Jeśli pierzesz kilka kolorów, skorzystaj z chusteczek do prania wyłapujących barwnik.

Materiał rayon jest tkaniną oddychającą, w której nasze ciało się nie przegrzewa. Nie wykazuje też tendencji do elektryzowania, przez co nie przykleja się do skóry. Ze względu na swój szlachetny połysk oraz sposób, w jaki układa się na sylwetce, rayon jest nazywany sztucznym jedwabiem. Stanowi doskonałe odwzorowanie tej naturalnej i powszechnie pożądanej tkaniny.  Rayon nie nastręcza takich trudności w praniu jak prawdziwy jedwab. Można do tego celu użyć pralki automatycznej i delikatnego trybu prania.

Ubrania z rayonu zyskują coraz większe grono zwolenniczek. Kobiety chętnie noszą topy na ramiączkach wykonane ze sztucznego jedwabiu. Te przepięknie prezentują się pod marynarką i stanowią świetną bazę stylizacji biznesowych. Po pracy można je zestawić ze spódniczką lub jeansami. Natomiast sukienka z rayonu sprawdzi się jako kreacja weselna. Jeśli zaintrygował cię ten szlachetny materiał, koniecznie przyjrzyj się asortymentowi naszego sklepu internetowego Bombshe, który oferuje pięknie skrojone ubrania z rayonu w różnych kolorach i fasonach! Poniżej przedstawiamy przykładowe modele, które zyskały status bestsellerów.

Array
Podobne artykuły

Szafa kapsułowa na jesień 2024: Jak stworzyć funkcjonalną i stylową garderobę?

Szafa kapsułowa na jesień 2024: Jak stworzyć funkcjonalną i stylową garderobę? Czy zastanawiałeś się...

Kompletny Przewodnik po Szafie Kapsułowej na Wiosnę 2024

Nadejście wiosny niesie ze sobą odnowę nie tylko w naturze, ale także w naszych garderobach...

Stylizacje do biura – Proste rozwiązania na powrót do pracy

Wracamy do biur po cudownym wakacyjnym okresie. To doskonała okazja, by odświeżyć swoją garderobę i...

Jak spakować się na weekend majowy – praktyczny poradnik dla miłośniczek minimalizmu

Majowy weekend zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okazja do krótkiej, ale zasłużonej...