Tencel cieszy się coraz większą popularnością wśród świadomych konsumentów. Wiele osób chętnie po niego sięga, ponieważ jest to tkanina sztuczna, która wywiera stosunkowo niewielki wpływ na środowisko naturalne. Tencel pozostaje też bezpieczny dla skóry. Lyocell i tencel – czy to dwa zupełnie inne materiały? Wprawdzie oba uzyskuje się z drewna eukaliptusowego, jednak można tutaj wyodrębnić pewną różnice. Jeśli chcesz ją poznać, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym bardzo szczegółowo zajmujemy się właściwościami i pochodzeniem tencelu.
Tencel (Lyocell) – co to takiego?
Coraz więcej osób pragnie świadomie kupować ubrania, stawiając na produkty najwyższej jakości, które pozostają bezpieczne nie tylko dla konsumenta, ale też środowiska naturalnego. Nie zawsze jednak wiemy, co kryje się pod tajemniczą nazwą tkaniny. Postaramy się zatem doprecyzować kwestie, jeśli chodzi o zagadnienie związane z tkaniną jaką jest tencel.
Aby w pełni zrozumieć ten temat warto mieć na uwadze fakt, że materiały dzielimy na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Dwie ostatnie grupy nierzadko ze sobą mylimy, co prowadzi do licznych nieporozumień. Jeśli zadajesz sobie pytanie czym jesr tencel, to musisz wiedzieć, że to materiał sztuczny. Nie ma on jednak nic wspólnego z nieprzewiewnym poliestrem, który na wysypisku śmieci rozkłada się przez długie lata. Tkaniny sztuczne, do których zaliczamy wiskozę, rayon, cupro, tencel, lyocell, acetat i bemberg, pozyskuje się z celulozy. To wielocukier pochodzenia roślinnego, który występuje m.in. w drzewach i krzewach.
Aby powstały włókna celulozowe, które następnie posłużą do produkcji tekstyliów, wykorzystuje się rozpuszczalniki chemiczne. Od pochodzenia wielocukru i użytych chemikaliów zależy to, czy otrzymamy wiskozę, lyocell, acetat, cupro czy tencel. Ten ostatni często występuje ze znaczkiem TM w indeksie górnym, który stanowi symbol znaku towarowego. Jeśli wpisywałeś w wyszukiwarkę frazę: tencel lyocell co to jest i nie uzyskałeś satysfakcjonującej odpowiedzi, spieszymy z krótkim opisem. Tencel można zdefiniować jako lyocell, którego walory proekologiczne i bezpieczeństwo stosowania potwierdza certyfikat wydany przez austriacką firmę Lenzig.
Tencel (Lyocell) – właściwości tkaniny
Co czyni tencel i lyocell tak wyjątkowymi materiałami, że z roku na rok zyskują na popularności? Niewątpliwie na ich korzyść przemawiają walory użytkowe. Tencel właściwości – to kolejna z popularnych fraz wyszukiwanych przez świadomych konsumentów. Dla wszystkich osób, które stawiają na ubrania wysokiej jakości, mamy dobrą wiadomość. Tencel i lyocell to materiały sztuczne, których nie należy mylić z syntetycznymi. Jako tkaniny powstałe wskutek chemicznej obróbki celulozy charakteryzują się one wysoką przewiewnością. W związku z tym ubrania z tencelu i lyocellu można nosić nawet w upalne dni.
Co ciekawe, działają one podobnie jak wełna. Ta bowiem w upalne dni chroni przed przegrzaniem organizmu, a w chłodne przed jego wychłodzeniem. To zasługa świetnej cyrkulacji powietrza i zdolności tencelu do odprowadzania wilgoci ze skóry. Jeśli interesuje cię zagadnienie: lyocell materiał właściwości, musisz wiedzieć, że zarówno on, jak i proekologiczny tencel to tkaniny niezwykle przyjemne dla skóry. Włókna celulozowe, które wykorzystuje się do ich produkcji, są pozbawione szorstkości. W rezultacie uzyskujemy bardzo miękki materiał, który cudownie opływa ciało i stanowi naszą drugą skórę. Ze względu na właściwości tencelu i lyocellu obie tkaniny poleca się alergikom, atopikom oraz osobom obdarzonym wysoką wrażliwością sensoryczną.
Jeśli zdarza ci się narzekać na to, iż niektóre odmiany bawełny drapią skórę i wykazują nadmierną sztywność, to z pewnością docenisz te materiały uzyskane z drewna eukaliptusowego. To tkaniny, których w ogóle nie czuć na ciele, otulają je niczym niewidoczna mgiełka. Dzięki temu, iż tencel i lyocell to materiały lejące, cudownie układają się na sylwetce, jednocześnie jej nie opinając. Często produkuje się z nich t-shirty, bluzki, koszule i sukienki. Warto podkreślić, iż certyfikowany lyocell, czyli tencel, nie wywołuje podrażnień, dlatego może być stosowany przez alergików. Ponadto ogranicza namnażanie bakterii na skórze, co docenią atopicy. Na podkreślenie zasługuje także wysoka wytrzymałość mechaniczna tencelu.
ArrayZ czego jest tencel (lyocell) – skład materiału
Pochodzenie tencelu i lyocellu budzi ogromne zainteresowanie internautów. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, by nie ulec fałszywemu przeświadczeniu, że są to bliscy krewni poliestru. W rzeczywistości bowiem lyocell to równie dobry materiał jak bawełna czy len. Należy bowiem do tkanin oddychających. Specjalnie dla osób, które wpisują w sieci frazy takie jak: z czego tencel i tencel skład, przygotowaliśmy wyczerpujące wyjaśnienie.
Tencel to nazwa handlowa, która została zastrzeżona przez austriacki koncern Lenzig. Przykłada on wysoką wagę do względów bezpieczeństwa. Tencel jest produkowany w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i organizmu człowieka. Do tego celu używa się nieżrących rozpuszczalników, które wykorzystuje się wielokrotnie. Ogranicza to wypuszczanie do środowiska silnie zanieczyszczonych ścieków. Nieżrącymi rozpuszczalnikami oddziałuje się na celulozę pochodzącą z drewna eukaliptusowego. Z tej po rozpuszczeniu wytrącają się włókna polimerowe celulozy, z których produkuje się lyocell/tencel.
W tym miejscu należy zaznaczyć, iż tencel to termin zarezerwowany dla tkanin konkretnego producenta, który stanowi jego znak towarowy. Niemniej tkanina ta wykazuje takie same właściwości jak lyocell, bowiem de facto nim jest. Ta nowoczesna odmiana włókien celulozowych wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym cieszy się sporą popularnością wśród osób, które stawiają na rozwiązania ekologiczne. Lyocell pozyskuje się bowiem w sposób zrównoważony z drewna eukaliptusowego.
Tencel (Lyocell) – opinie na temat tkaniny
Gdy wiemy już, jak powstaje tencel, chcemy poznać opinie na jego temat. Coraz bardziej zależy nam bowiem na tym, aby w sposób przemyślany kompletować swoją garderobę, stawiając na ubrania wysokiej jakości, które nosi się z prawdziwą przyjemnością. Jakie są zatem opinie o tencelu? Niewątpliwie osoby, które miały okazję nosić lyocell, cenią sobie jego właściwości. Jest on niezwykle miękki i delikatny w dotyku, przez co w żaden sposób nie podrażnia nawet wrażliwej skóry. Warto na niego postawić, jeśli zauważyliśmy u siebie wysoką wrażliwość sensoryczną, czyli cechę układu nerwowego, która wiąże się z silnym odczuwaniem bodźców. W przypadku tencelu nie musimy się tego obawiać, gdyż materiału niemal w ogóle nie czuć na ciele.
Opinie o lyocellu są bardzo dobre z jeszcze jednego powodu. Ubrania z tej tkaniny można bowiem nosić przez cały rok. Latem odzież z lyocellu przyjemnie chłodzi ciało, zapewniając prawidłową termoregulację i odprowadzanie wilgoci ze skóry. Co ciekawe, zimą materiał ten chroni przed nadmiernym wychłodzeniem naszego ciała. Tencel ma również bardzo pozytywne opinie gdyż, cieszy się uznaniem ze względu na fakt, iż wspaniale układa się na sylwetce, opływając ją. Ponadto lyocell charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, można go prać w pralce bez obaw i prasować w razie potrzeby, choć wykazuje on mniejszą podatność na zagniecenia niż klasyczna wiskoza.
Jego walory użytkowe przemawiają za tym, aby sięgać po ubrania wykonanego z tego przyjemnego w dotyku materiału. Powstaje on w sposób zrównoważony, a zatem bardziej przyjazny dla środowiska, jak również dla organizmu człowieka. Warto pamiętać, iż ubrania, które nosimy, mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, przez którą mogą przedostawać się substancje wykorzystywane w procesie produkcji. Należy zatem zadbać o to, aby te były nietoksyczne.
ArrayTencel (Lyocell) – najczęściej zadawane pytania
Odpowiednia pielęgnacja ubrań pozwala cieszyć się nimi zdecydowanie dłużej. Nic dziwnego, że szukamy w Internecie odpowiedzi na różne pytania, w tym jak prać tencel?. Im lepiej przyswoimy podstawowe wiadomości związane z dbaniem o poszczególne rodzaje tkanin, tym większe prawdopodobieństwo, że dobrze dobrane ubrania posłużą nam przez dobrych kilka lat. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze, skorzysta też na tym środowisko naturalne, ponieważ odzież dłużej pozostanie w obiegu zamkniętym.
- Czy tencel (lyocell) się gniecie?
Niektórzy z nas nie przepadają za ubraniami, które łatwo się gniotą, ponieważ nawet ich perfekcyjne wyprasowanie nie gwarantuje nam schludnego wyglądu. Czy tencel się gniecie? Okazuje się, że omawiany materiał sztuczny wykazuje w tym zakresie sporą odporność. Oczywiście tencel gniecie się trochę podczas transportu, dlatego gdy przyjdzie do nas sukienka z tej wyjątkowej tkaniny, może wymagać wyprasowania. Jednak doprowadzenie jej do odpowiedniego stanu nie powinno nam zająć zbyt wiele czasu. Tencel wykazuje bowiem umiarkowany poziom gniecenia się. - Czy tencel (lyocell) się rozciąga?
Ubrania, która rozciągają się, wymagają odpowiedniego postępowania podczas wieszania prania i przechowywania w szafie. Swetry wełniane, które wykazują do tego tendencję, muszą być traktowane z niezwykłą delikatnością, suszy się je na płasko i przechowuje na półce, w żadnym wypadku nie wolno ich umieszczać na wieszaku. Na szczęście odpowiedź na pytanie: czy tencel się rozciąga?, brzmi: nie. Lyocell jest odporny na tego typu odkształcenia mechaniczne, dlatego można prać go bez obaw o to, iż skurczy się pod wpływem kontaktu z wodą lub rozciągnie rozwieszony na suszarce. Ubrania z tencelu należą do stosunkowo wytrzymałych, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, iż będziesz cieszyła się nimi przez dłuższy czas. - Jak prać tencel (lyocell)?
To pytanie, na które wiele osób szuka odpowiedzi. Nie chcemy bowiem zniszczyć tak przyjemnych dla skóry ubrań. Choć sztuczny jedwab, jakim jest lyocell, sprawia wrażenie niezwykle delikatnego, mamy dobrą wiadomość. Tencel pranie w pralce przeżywa bez żadnego uszczerbku. Wprawdzie można usłyszeć, że lyocell jest odporny nawet na temperaturę rzędu 60 stopni Celsjusza, ale radzimy prać go w co najwyżej 40 stopniach Celsjusza.Osoby, które mają piękne ubrania sprzed kilku czy kilkunastu lat, zazwyczaj piorą je w trybie szybkiego prania, wybierając przy tym niską temperaturę (30 stopni Celsjusza) i niskie obroty wirówki. Odzież z reguły wymaga jedynie odświeżenia i pozbycia się zapachu potu. Rzadko kiedy jest pobrudzona i potrzebuje pełnego prania. Do prania lyocellu warto wykorzystać delikatny płyn, to zdecydowanie przedłuży jego życie. Każde ubranie posiada metkę z instrukcją prania. Warto się z nią zapoznać przed umieszczeniem odzieży w pralce. Może się bowiem okazać, że ze względu na specyfikę barwnika, wymaga wyprania w niższej temperaturze niż inne rzeczy wykonane z tej samej tkaniny. - Jak prasować tencel (lyocell)?
Lyocell to sztuczny jedwab, który wymaga przemyślanej pielęgnacji. Składa się z delikatnych włókien celulozowych, które mogą ulec spaleniu wskutek prasowania zbyt mocno rozgrzanym żelazkiem. Zaleca się wybór najniższej możliwej temperatury. Prasowanie tencelu to czynność, którą warto wykonać przy użyciu specjalnej, białej, bawełnianej szmatki. Czasem nawet niska temperatura żelazka sprawia, że na tkaninie powstają połyskujące plamy, te wprawdzie znikają po praniu, ale w ciągu dnia nie prezentują się zbyt estetycznie. Aby ich uniknąć, warto korzystać ze specjalnej ściereczki. Jak prasować tencel – niewątpliwie warto zadbać o to, aby deska do prasowania miała odpowiednio grubą poszewkę z wypełnieniem w postaci gąbki, aby na delikatnym materiale nie odbijały się metalowe części rusztowania. - Tencel (lyocell) a farbowanie
Rozpatrując zagadnienie: tencel farbowanie, należy pamiętać o kilku powszechnie spotykanych zasadach. Po pierwsze, nowe ubrania z lyocellu wykazują większą tendencję do tracenia pigmentu niż takie, które mamy już w swojej szafie od dłuższego czasu. Po drugie, ciemna odzież z tencelu farbuje mocniej niż pastelowa. Po trzecie, tryb krótkiego prania w niskiej temperaturze ogranicza straty barwnika, przez co ubranie dłużej zachowuje swój wyjściowy odcień. Odzież warto dzielić przed praniem na jasną, ciemną i kolorową. Jeśli chcemy zapobiec farbowaniu ubrań i połączyć ze sobą np. czerwień z żółcią, warto sięgnąć po specjalne chusteczki wyłapujące barwnik. - Tencel (lyocell) a czyszczenie
Choć tencel to sztuczny jedwab, nie wymaga on specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie musimy oddawać go do pralni chemicznej, aby tam zajęli się jego konserwacją. Tencel czyszczenie to zagadnienie, które bardzo dobrze zostało wyjaśnione w punkcie dotyczącym prania. Lyocell można prać w pralce, niektórzy producenci ubrań twierdzą, że nawet w 60 stopniach Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby za każdym razem wnikliwie czytać metkę ze wskazówkami pielęgnacyjnymi. Ponadto praktyka pokazuje, iż lyocell prany w 30 stopniach Celsjusza i poddawany najniższym obrotom wirówki dłużej zachowuje atrakcyjny wygląd.
Na rynku tekstylnym nieustannie pojawiają się nowe materiały, których nazwy często wydają się dość tajemnicze. Tencel to nic innego jak lyocell, czyli materiał sztuczny uzyskiwany z drewna eukaliptusa wskutek chemicznej obróbki celulozy nieżrącymi rozpuszczalnikami. Jego ogromnym atutem jest miękkość oraz sposób, w jaki układa się na sylwetce. Jeśli szukasz ubrań wysokiej jakości z oddychających materiałów premium, które pozostają przyjazne dla skóry, koniecznie zajrzyj na stronę Bombshe.com. Znajdziesz na niej m.in. bluzki i sukienki z certyfikowanego tencelu wydanego przez austriacką firmę Lenzig, które wpisują się w aktualne trendy, a jednocześnie zachwycają swoją elegancją.