Bezpłatna dostawa powyżej 500 zł na terenie Polski

Materiały

Acetat czy wiskoza – który z tych materiałów lepiej wybrać?

Systematycznie wzrasta świadomość konsumentów, dlatego coraz częściej poszukiwane są zamienniki dla powszechnie używanego poliestru. W…

Systematycznie wzrasta świadomość konsumentów, dlatego coraz częściej poszukiwane są zamienniki dla powszechnie używanego poliestru. W przemyśle włókienniczym na popularności zyskują takie materiały jak wiskoza czy acetat. Wspomniane materiały pozyskuje się znacznie taniej niż jedwab, ponadto mogą być stosowane przez wegan, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się włókna roślinne. Za sprawą naturalnego surowca doskonale przepuszczają powietrze, zapewniając prawidłową termoregulację. Podział materiałów wprowadza wiele osób w błąd. Wiskoza i acetat to tkaniny sztuczne, co może sugerować, iż powstają z ropy naftowej oraz jej pochodnych. W rzeczywistości wytwarza się je z celulozy przy użyciu rozpuszczalników chemicznych. Acetat czy wiskoza – który materiał lepiej sprawdzi się w Twojej garderobie? Zapoznaj się z niniejszym artykułem, który ułatwi Ci podjęcie decyzji!

Acetat a wiskoza – wspólne cechy i rozbieżności

Acetat i wiskoza to materiały sztuczne, których nie należy mylić z syntetycznymi pozyskiwanymi z ropy naftowej. Ostatnio zaczęły wypierać poliester, gdyż konsumenci przywiązują większą wagę do kwestii ekologicznych i zdrowotnych. Ubrania wykonane z syntetycznych tkanin nie przepuszczają powietrza, przez co utrudniają prawidłową termoregulację. Z kolei wilgotne środowisko stwarza doskonałe warunki dla drożdży i zwiększa ryzyko grzybicy. Rozpatrując zagadnienie acetat a wiskoza, należy zwrócić uwagę na ich wykorzystanie. Oba materiały często występują w jednym ubraniu. Acetat ze względu na połyskujące wykończenie stosuje się jako podszewkę, a wiskozę jako tkaninę zewnętrzną. Z takim zestawieniem stosunkowo często można spotkać się w przypadku marynarek.

Wiskoza posiada zarówno matowe wykończenie, jak i połyskujące, ponadto jej włókien używa się do produkcji dzianin. Acetat zawsze imituje sztuczny jedwab. Oba materiały są pozytywnie oceniane przez alergików oraz osoby o wysokiej wrażliwości przetwarzania sensorycznego. Ze względu na swoją miękkość i gładką strukturę pozostają niezwykle przyjemne dla skóry. Wiskoza dość łatwo się gniecie, przez co wymaga prasowania. Acetat wykazuje większą odporność na odkształcenia. Sięgając po żelazko, warto pamiętać o pewnej istotnej kwestii. Ubrania z wiskozy, szczególnie ciemne, należy prasować po wewnętrznej stronie. Inaczej mogą powstać na nich połyskujące wyświecenia. Acetat dość rzadko gra pierwsze skrzypce. Zazwyczaj pozostaje niewidoczny dla oka jako podszewka. Wykorzystuje się go również przy szyciu ozdób do włosów.

Acetat vs. wiskoza – podobieństwa

Wiskoza, acetat to materiały, które wyróżniają się wysoką higroskopijnością. Oznacza to, iż chłoną cząsteczki wody, w tym również wydzielany pot, zapewniając w ten sposób prawidłową termoregulację. Ubrania z tych tkanin cieszą się szczególną popularnością latem, gdyż przyjemnie chłodzą skórę. Dotykając je, wiele osób dostrzega podobieństwo z jedwabiem, natomiast ze względu na właściwości często są porównywane z przewiewną bawełną.

Wiskoza, acetat to dwa materiały sztuczne, które posiadają gładką strukturę i stosunkowo rzadko ulegają zmechaceniu. Najlepiej prać je w niskiej temperaturze (30 stopni Celsjusza), aby się nie skurczyły. Dobrze znoszą kontakt z powszechnie stosowanymi detergentami. Schną nieco dłużej niż syntetyki ze względu na wysoką pojemność sorpcyjną. Wiskoza, acetat nie zanieczyszczają środowiska podczas prania, natomiast poliester, akryl i nylon uwalniają do ścieków cząsteczki mikroplastiku. Omawiane materiały sztuczne bardzo dobrze chłoną barwniki, dlatego pozwalają uzyskać tkaniny w wielu ciekawych odcieniach.

Wiskoza vs. acetat – różnice

Do wytwarzania wiskozy wykorzystuje się masę drzewną. Tę popularną tkaninę uzyskuje się głównie z sosny i świerku, ale czasem używa się także buku. Z kolei acetat produkuje się z płatków celulozy. Oba materiały opierają się na naturalnych surowcach. Różnica tkwi w stosowaniu odmiennych rozpuszczalników oraz technologii produkcji. Na płatki celulozy oddziałuje się acetonem, który słynie z braku właściwości toksycznych. Ponadto wprowadza się do nich olej mineralny, który chroni włókna acetatu przed sklejaniem i elektryzowaniem.

Ze względu na wykorzystaną technologię produkcji wiskoza gniecie się mocniej niż acetat. Decydując się na tę przyjemną w dotyku tkaninę, warto zaopatrzyć się w parownicę. Ta znacznie ułatwia pozbywanie się zagnieceń. Wiskoza, acetat to materiały, które często różnią się wykończeniem. Pierwsza zazwyczaj jest matowa, ale występuje też w wersji satynowanej i w formie dzianiny. Natomiast acetat zawsze przypomina jedwab. Wiskoza na ogół stanowi zewnętrzną część ubrania, a acetat najczęsciej wykorzystuje się w roli podszewki. Czasem stosuje się mieszankę obu włókien.

Acetat czy wiskoza? Werdykt Bombshe

Acetat czy wiskoza – który materiał lepiej sprawdzi się w ubraniach? Nie trzeba wybierać między tymi dwoma tkaninami, ponieważ wykazują one wiele cech wspólnych. Ponadto wykorzystuje się je do różnych celów. Wiskoza zazwyczaj występuje jako tkanina zewnętrzna w sukienkach, spódniczkach i marynarkach. Wspomniane ubrania podszywa się acetatem, aby te nie prześwitywały.

Oba materiały zapewniają prawidłowy przepływ powietrza, jednocześnie wykazują większą higroskopijność niż bawełna. Przyjemnie chłodzą skórę w upalne dni. Spotykają się z uznaniem alergików oraz osób o wysokiej wrażliwości sensorycznej, które często skarżą się na nieprzyjemną i drapiącą odzież. Choć acetat pierwotnie pełnił rolę podszewki, to obecnie coraz częściej szyje się z niego suknie wieczorowe, gdyż przypomina jedwab. Wiskoza również miewa różne wykończenia. Na co dzień nosi się ją w wersji matowej, natomiast na większe wyjścia w satynowanej. Najlepiej stawiać na ubrania z wiskozy, które mają podszewkę z acetatu.  Ten drugi wykorzystuje się też przy produkcji ozdób do włosów, ponieważ nie wykazuje właściwości elektryzujących dzięki wtłoczeniu oleju mineralnego.

 

Na rynku można spotkać ubrania uszyte z różnych materiałów. Nazwy niektórych są dobrze znane, podobnie jak ich właściwości. Najwięcej wątpliwości wzbudzają tkaniny sztuczne. Wiele osób zadaje sobie pytanie: acetat czy wiskoza?. Bardzo często oba rodzaje włókien występują w jednym ubraniu, zapewniając wysoki komfort użytkowania. Wiskoza i acetat są niezwykle przyjazne dla skóry dzięki gładkiej strukturze. W upalne dni przyjemnie chłodzą ciało, gwarantując prawidłową termoregulację.

 

Podobne artykuły

Szafa kapsułowa na jesień 2024: Jak stworzyć funkcjonalną i stylową garderobę?

Szafa kapsułowa na jesień 2024: Jak stworzyć funkcjonalną i stylową garderobę? Czy zastanawiałeś się...

Kompletny Przewodnik po Szafie Kapsułowej na Wiosnę 2024

Nadejście wiosny niesie ze sobą odnowę nie tylko w naturze, ale także w naszych garderobach...

Stylizacje do biura – Proste rozwiązania na powrót do pracy

Wracamy do biur po cudownym wakacyjnym okresie. To doskonała okazja, by odświeżyć swoją garderobę i...

Jak spakować się na weekend majowy – praktyczny poradnik dla miłośniczek minimalizmu

Majowy weekend zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okazja do krótkiej, ale zasłużonej...