Bezpłatna dostawa powyżej 300 zł na terenie Polski

Lifestyle

Jak dbać o ubrania (odzież)? Poznaj kilka praktycznych porad od Bombshe

Każda kobieta pragnie przedłużyć życie ulubionej sukienki czy bluzki. Ubranie, które leży perfekcyjnie, podkreślając atuty…

Każda kobieta pragnie przedłużyć życie ulubionej sukienki czy bluzki. Ubranie, które leży perfekcyjnie, podkreślając atuty sylwetki i urody, zazwyczaj jest stosunkowo często eksploatowane. Nie oznacza to, że po ulubioną odzież należy sięgać okazjonalnie, aby jej nie zniszczyć. Warto korzystać z niej jak najczęściej, tym samym sprawiając sobie drobną przyjemność. Praktykując dbanie o ubrania, wystarczy przestrzegać sprawdzonych zaleceń. Pozwalają one uniknąć uszkodzeń, dzięki czemu ulubione elementy garderoby służą przez dłuższy czas. Zasady prania, suszenia i pielęgnacji zależą m.in. od rodzaju materiału oraz jego koloru. Jak dbać o ubrania, mając na uwadze ich właściwości? Zapoznaj się z niniejszym artykułem i ciesz się nieskazitelnym wyglądem swojej odzieży!

Dbanie o ubrania (odzież) – kilka podstawowych zasad

Dbanie o ubrania, wbrew pozorom, nie jest skomplikowane. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami i przestrzegać ich na co dzień, aby odzież przez lata wyglądała jak nowa. Pozwala to w pełni wykorzystać jej potencjał. Stanowi też sporą oszczędność dla domowego budżetu i środowiska. Jak dbać o ubrania w kilku prostych krokach?

 • Sprawdzaj metki – Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać instrukcje prania wszytą przez producenta. To ona powinna być dla Ciebie wyznacznikiem jak dbać o dany materiał. Na metce znajdziesz wskazówki odnośnie temperatury prania, tego czy ubranie należy prać ręcznie czy maszynowo. Już te podpowiedzi pomogą Ci uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń.
 • Pierz tylko kiedy to konieczne – Pierz ubrania jedynie, jeśli tego wymagają. Drobne plamki, jeśli możesz zapieraj ręcznie. Piorąc rzadziej, przedłużysz żywotność ubrań oraz przyłożysz się do drobnych zmian na rzecz środowiska i oszczędności wody.
 • Sortuj ubrania – Przed praniem zawsze sortuj ubrania według koloru i najlepiej również według rodzaju tkaniny. Pranie jasnych kolorów oddzielnie od ciemnych pozwoli uniknąć farbowania lub też pomoże zachować kolor. Dbanie także o podobny rodzaj tkanin podczas jednego prania pozwoli Ci dostosować wszystkie instrukcje prania dokładnie do wytycznych.
 • Dobierz odpowiedni detergent – Staraj się również nie używać go w nadmiarze. Zbyt duża ilość płynów powoduje oblepienie włókien, które tracą na jakości.
 • Zwróć uwagę na suszenie – Odpowiednie suszenie jest kluczowe dla utrzymania jakości tkanin. Instrukcje jak suszyć zawsze są zawarte na metkach od producenta. Delikatne materiały często nie nadają się do suszenia w suszarce elektrycznej. Niektóre materiały lubią też suszenie na płasko, aby utrzymać formę.
 • Naprawa – jeśli zauważysz drobne uszkodzenia typu odpruty guzik nie wahaj się z naprawą. To ekologiczne i rozsądne rozwiązanie. To samo dotyczy zmechaceń, które np. na wełnie są czymś naturalnym. Zainwestuj w golarkę do ubrań i usuwaj regularnie drobne kuleczki.
 • Odpowiednio przechowuj ubrania – Przechowywanie ubrań wpływa na ich wygląd i stan. Zaleca się, aby sukienki i koszule wieszać pojedynczo na wieszakach. Należy zadbać o to, aby w szafie nie panował ścisk, ponieważ skutkuje on zagnieceniem materiału

Jak można i należy dbać o swoje ubrania?

Wielu świadomych konsumentów zastanawia się, jak należy dbać o ubrania, aby służyły one przez dłuższy czas. Odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się ulubionym swetrem czy sukienką przez długie lata. Niektóre kobiety co roku noszą tę samą bawełnianą szmizjerkę, ponieważ zachwyca ona nienagannym wyglądem. Jak można dodatkowo dbać o ubrania? Poniżej znajduje się garść przydatnych wskazówek poza podstawowymi zasadami. Wzięliśmy również tutaj pod uwagę konkretne rodzaje ubrań.

Mając w szafie wełniane i kaszmirowe ubrania musimy odpowiednio o nie dbać. Są one niezwykle przyjazne dla skóry. Uchodzą za szlachetne i wytrzymałe, dlatego wiele osób decyduje się na nie. Odzież z wełny i kaszmiru wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Pierze się ją ręcznie w niskich temperaturach przy użyciu delikatnych detergentów, które zostały dobrane do specyfiki tych naturalnych włókien. Następnie wełniane i kaszmirowe swetry suszy się na płasko. Nie wolno przewieszać ich przez pręty suszarki, gdyż ich włókna ulegną rozciągnięciu i zniekształceniu. Aby zapobiec deformacji tych wyjątkowych ubrań, składa się je w kostkę i umieszcza na półce. Nie wolno przechowywać ich na wieszaku.

Jak dbać o odzież z naturalnych włókien, aby zabezpieczyć je przed molami? Rekomenduje się stosowanie woreczków zapachowych, które działają niczym repelenty i odstraszają mole. Te niewielkie owady potrafią dokonać ogromnych spustoszeń w szafie. Żywią się białkiem, które wchodzi w skład włókien wełnianych, kaszmirowych i jedwabnych.

Golarka do ubrań pozwala odświeżyć zmechaconą odzież i przywrócić jej wyjściowy wygląd. Wełniany płaszcz, sweter czy sukienka często znajduje się w doskonałym stanie. Kuleczki, które występują na powierzchni, stanowią naturalną kolej rzeczy. Powstają m.in. wskutek tarcia, np. przy noszeniu torebki. Nie świadczą o złej jakości ubrań. Zmechacenia łatwo usunąć, sięgając po specjalną golarkę. Trzeba zachować ostrożność, aby nie przyczynić się do powstania dziur i zaciągnięć.

Właściciele zwierząt domowych często narzekają na to, że ich pupile pozostawiają sierść na spodniach, bluzkach i płaszczach. Jak można dbać o odzież, mając psa czy kota? Nie trzeba jej częściej prać, wystarczy pozbyć się owłosienia przy pomocy rolki do ubrań.

Jak należy dbać o ubrania, takie jak płaszcze i kurtki, gdy czekają one na swój sezon? Rekomenduje się umieszczenie ich w pokrowcach przeciwkurzowych. Niektórzy do tego celu wykorzystują worki próżniowe.

Staniki warto odświeżyć, wykorzystując tryb prania ręcznego. Biustonosze przed włożeniem do pralki umieszcza się w specjalnych woreczkach i zapina na wszystkie haftki. Zapobiega to ich uszkodzeniu podczas wirowania.

 

Jak dbać o ubrania? Pranie i symbole na metkach

Ubranie ma kontakt z ludzkim ciałem i środowiskiem zewnętrznym, przez co ulega zabrudzeniu. Okrycia wierzchnie zakłada się na bluzkę, bluzę czy sweter, dlatego pierze się je zdecydowanie rzadziej niż na przykład bieliznę. Każdy element garderoby wymaga jednak czyszczenia. Jak dbać o pranie ubrań, aby te nie uległy uszkodzeniu w pralce? Poniżej znajduje się kilka prostych zasad.

Ubrania poliestrowe i poliamidowe, w tym kurtki oraz stroje kąpielowe, pierze się bez użycia środków zmiękczających. Odradza się stosowanie płynów do płukania tkanin, bo mogą one uszkadzać syntetyczne włókna. Odzież outdoorowa posłuży dłużej i zachowa właściwości wodoodporne, gdy do jej prania użyje się zwykłego proszku bez dodatku substancji zmiękczających.

Odzież segreguje się przed praniem, biorąc pod uwagę jej kolor. Najczęściej dzieli się ją na trzy stosy: biały, czarny i kolorowy. Zapobiega to jej zafarbowaniu. Dobrym rozwiązaniem wydają się też chusteczki pochłaniające pigment. Zdają egzamin w przypadku wzorzystych ubrań, np. czarnej sukienki w białe kwiaty.

Niektóre ubrania zawierają dodatki dekoracyjne w postaci perełek, cyrkonii czy ćwieków. Rekomenduje się ich pranie po drugiej stronie. Pozwala to zredukować kontakt elementów ozdobnych z bębnem.

Jak dbać o ubrania? Pranie zawsze należy wykonywać, uwzględniając zalecenia producenta. Znajdują się one na wewnętrznej metce. Informacje przekazuje się poprzez symbole.

 • Miska z wodą i cyferkami oznacza temperaturę prania.
 • Dłoń zanurzona w misce stanowi symbol prania ręcznego.
 • Czarna piramida odnosi się do wybielania i chlorowania ubrań. Jeśli pozostaje przekreślona, nie wolno wykonywać tych czynności.
 • Kwadrat z wpisanym kółkiem to symbol urządzeń suszących. Jego przekreślenie oznacza, że ubranie należy pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Nie wolno tego procesu przyspieszać w suszarce.
 • Żelazko z kropeczkami odnosi się do maksymalnej temperatury prasowania.
 • Kółeczko nawiązuje do czyszczenia chemicznego. Jeśli znak nie jest przekreślony, ubranie można poddać działaniu rozpuszczalników w pralni.

 

Jak dbać o białe i czarne ubrania?

Białe i czarne ubrania stanowią bazę garderoby, dlatego są tak często spotykane w szafach kapsułowych. Pozwalają skomponować wiele efektownych stylizacji. Nawet biały t-shirt w połączeniu z czarnymi jeansami tworzy nieco bardziej eleganckie zestawienie. Ponadczasowe elementy garderoby wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o białe ubrania? Zaleca się, aby zawsze upewnić się przed praniem, czy nie zawieruszył się jakiś kolorowy element garderoby. Może on farbować, niszcząc białą odzież. Istnieją specjalne proszki, płyny i kapsułki do prania jasnych ubrań. Stanowią najlepsze rozwiązanie, ponieważ zapobiegają utracie świeżości. Jasne ubrania z czasem żółkną i szarzeją. Aby tego uniknąć, warto stosować chusteczki wybielające podczas prania. Jeśli oznaczenia na metce na to pozwalają, dobrym rozwiązaniem wydaje się użycie środka wybielającego na poszarzałą odzież. Należy korzystać z niego ostrożnie i okazjonalnie.

Jak dbać o czarne ubrania? Najlepiej prać je przy użyciu proszków i płynów do ciemnych tekstyliów. Chronią one odzież przed wypłukiwaniem barwnika. Jeśli czarne jeansy trochę wyblakną, uratuje je czarny pigment. Drogerie oferują specjalne roztwory, które umieszcza się w pralce w szufladce na płyn do płukania, po czym włącza pełne pranie. Spodnie po wyjęciu z bębna wyglądają jak nowe.

Jak dbać o białe i czarne ubrania, gdy oba kolory występują na jednej rzeczy, np. w postaci pasków lub kwiatów? Zaleca się umieszczenie w bębnie specjalnych chusteczek wyłapujących pigment.

Jak dbać o lniane ubrania?

Lniane ubrania cieszą się ogromnym zainteresowaniem w sezonie wiosenno-letnim. Posiadają one naturalne mikroprzerwy, które gwarantują prawidłową termoregulację. Pozostają przyjemne dla skóry, delikatnie ją chłodząc. Jak dbać o lniane ubrania, aby służyły jak najdłużej?

 • Piorąc len warto wybrać tryb prania ręcznego i ograniczyć ilość obrotów wirówki do minimum. Len preferuje delikatne detergenty. Gdy użyjesz za mocnych płynów lub za dużą ilość włókna lnu mogą zostać oblepione przez co traci on na właściwościach.
 • Jak dbać o ubrania z lnu? Kluczową rolę odgrywa ich suszenie. Wspomniany proces należy przeprowadzić w sposób tradycyjny. Suszarka bębnowa nie jest wskazana. Najlepiej powiesić odzież z lnu na płasko. Wspomniane rozwiązanie zapewni odpowiedni dopływ powietrza i uchroni przed powstaniem zagnieceń. Tego szlachetnego materiału nie suszy się na słońcu, gdyż jego promienie osłabiają włókna.
 • Prasowanie lnu nie jest kłopotliwe. Można do tego celu użyć mocno rozgrzanego żelazka. Zawsze należy kierować się wskazówkami producenta umieszczonymi na metce.

Jak dbać o ubrania z jedwabiu?

Ubrania z jedwabiu uchodzą za niezwykle delikatne i przyjemne dla skóry. Powstają z naturalnych włókien pochodzenia zwierzęcego, których odpowiedni splot zapewnia szlachetnie połyskujące wykończenie. Jak dbać o ubrania z jedwabiu, aby ich nie uszkodzić?

Odzież jedwabna jest niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Szkodzą jej wysokie temperatury, mocne detergenty i twarda woda. Ubrania jedwabne najlepiej prać chemicznie, oddając je do sprawdzonej pralni. Czy jedwab można prać w wodzie? Tak, ale wymaga on szczególnej ostrożności. Zaleca się pranie ręczne w chłodnej wodzie. Drogerie oferują specjalne płyny do jedwabiu, z których należy skorzystać. Ubranie delikatnie ugniata się w misce z wodą, nie wolno go pocierać, gdyż grozi to jego zniszczeniem.

Ubrania z tego szlachetnego materiału płucze się z resztek detergentów, wlewając do miski czystą wodę o temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Odzież ugniata się, aby pozbyć się z niej chemikaliów. Czynność powtarza się kilkukrotnie. Nadmiar wody odsącza się z jedwabiu, układając go na ręczniku i zwijając w rulon. Nie wolno wyciskać cieczy. Ubrania z jedwabiu suszy się na płasko z dala od słońca. Można je wyprasować przez bawełnianą ściereczkę. Żelazko ustawia się na prasowanie jedwabiu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się też parownica.

Dbanie o ubrania obejmuje szereg czynności związanych z ich praniem, suszeniem, prasowaniem, przechowywaniem i usuwaniem zmechaceń. Początkowo wiele kwestii może się mylić, ale z czasem każdy nabiera wprawy. Czynności ulegają automatyzacji, przez co zajmują znacznie mniej czasu. Niekiedy wystarczy niewiele, aby uchronić ulubiony sweter przed plamami lub odświeżyć elegancki płaszcz wełniany. W niniejszym artykule skoncentrowaliśmy się na tym, jak dbać o ubrania z naturalnych włókien, ponieważ to właśnie one nastręczają najwięcej trudności. Z drugiej strony wyróżniają się wysoką jakością, dlatego ich odpowiednia pielęgnacja czyni z nich rozwiązania na lata.

Wiedząc, jak dbać o ubrania, można przedłużyć ich życie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby odzież od początku cechowała wysoka jakość. Składa się na nią materiał oraz sposób wykonania szwów. Pielęgnując ubrania zgodnie z zaleceniami na metce, zyskasz bazę garderoby, która posłuży Ci przez lata. Jest to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu zarówno Twój portfel jak i środowisko będą Ci wdzięczne.

Podobne artykuły

Szafa kapsułowa na jesień 2023 – jak ją stworzyć?

Sezon jesienny tuż, tuż, a to oznacza, że powoli powinniśmy przyjrzeć się zawartości naszych szaf...

Czym jest acetat? Poznaj właściwości i zastosowanie tego materiału

Przemysł odzieżowy to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Fast fashion, czyli tak zwana...

Power Dressing – czym jest w modzie?

Power dressing to termin, który ma długą historię i jest ważnym elementem mody od kilku...

Elastan – właściwości i zastosowanie materiału

Elastan, materiał znany również pod nazwą spandex, to innowacyjna tkanina, która zdobyła szerokie uznanie w...

Wiskoza – co to za materiał i jakie ma właściwości?

W świetle rosnącej świadomości ekologicznej i zwiększającej się popularności tkanin naturalnych wiskoza coraz częściej pojawia...