Power dressing to termin, który ma długą historię i jest ważnym elementem mody od kilku dekad. Określa on styl ubierania się, który ma na celu wyrażenie pewności siebie, autorytetu i sukcesu. Jest to nie tylko wybór ubrań, ale także sposób, w jaki się nimi prezentuje. W tym artykule omówimy, czym jest power dressing, jakie jest jego znaczenie w modzie oraz jakie elementy garderoby można uwzględnić, aby osiągnąć ten pożądany efekt.
Historia Power Dressing
Termin ten nawiązuje do stylu charakterystycznego dla środowiska biznesowego i politycznego w Stanach Zjednoczonych lat 70. i 80. XX wieku.
Power dressing skupiał się głównie na postrzeganiu kobiet w biznesie na równi z mężczyznami. Symbolizował opór wobec powszechnego przekonania, że kobiety nie powinny wchodzić w sferę biznesu. Obecnie traktowany jest jako wyrażanie pewności siebie i profesjonalizmu za pomocą odpowiednich ubrań (bez względu na płeć). Coraz rzadziej odbierany jest jako symbol walki o równouprawnienie, ponieważ stał się stałym elementem naszej codzienności. Kobieta w garniturze już nikogo nie dziwi.
Dyskurs ten miał istotne znaczenie w budowaniu nowego typu kobiety pracującej, pojawiającego się wówczas w społeczeństwie. Pojęcie businesswoman wkroczyło do społeczeństwa, gdy kobiety osiągnęły wysokie stanowiska pracy, które wcześniej były przeznaczone tylko dla mężczyzn. Za pomocą stylizacji, które dawały im POWER kobiety próbowały przebić się przez szklany sufit świata biznesu. Dążąc do zdobycia szacunku i poważnego traktowania, zaczęły wstępować do ekskluzywnych klubów biznesowych dla mężczyzn, gdzie obowiązywał określony dress code.
Początkowo ubieranie się w stylu power dressing opierało się na konserwatywnych wpływach, nawiązujących bezpośrednio do męskiej garderoby, obejmującej szyte na miarę garnitury, marynarki z wyściełanymi ramionami, koszule, swetry z golfem, spodnie z wysokim stanem i spódnice do kolan. Dziś power dressing przybiera znacznie mniej konserwatywne oblicze, kojarzy się wręcz z kobiecą siłą i profesjonalizmem.
Również kostium Chanel z lat dwudziestych XX wieku można uznać za początki stylu power dressing. Garnitur Chanel składał się z obcisłej spódnicy i wełnianej marynarki bez kołnierzyka, zapinanej na metalowe guziki i z dopasowanymi rękawami.
Stanowił on punkt zwrotny w modzie damskiej. Był to pierwszy profesjonalny garnitur stworzony specjalnie z myślą o kobietach, dzięki któremu mogły budować swój autorytet wyglądając profesjonalnie i kobieco, czując się komfortowo w swoim ubraniu. Noszenie garnituru nie oznaczało próby wtopienia się w mężczyzn, ale próbę wyróżnienia się i zaznaczenia wyraźnej obecności kobiet w biznesie.
Jakie elementy składają się na Power Dressing
Jeśli Power Dressing to coś dla Ciebie przedstawiamy kilka kluczowych elementów, które warto uwzględnić:
1. Klasyczna marynarka
Klasyczna, dobrze skrojona marynarka to podstawa power dressing. Jest to baza, która powinna towarzyszyć Ci przy budowaniu różnych zestawów. Najlepiej wybierz model, który pasuje do twojej sylwetki i posiada dobrej jakości materiał. Świetnie sprawdzi się tutaj bawełna, wełna lub wiskoza.
2. Biała koszula
Biała koszula to klasyczny i ponadczasowy element garderoby, który pasuje do wielu stylizacji. Możesz ją nosić zarówno do spodni, jak i spódnicy. Pasować będzie niemalże do wszystkiego i jest to inwestycja na lata. Postaw na jakość i naturalne materiały typu bawełna lub len.
3. Spódnica ołówkowa
Spódnica ołówkowa jest elegancka i ponadczasowa. Doskonale podkreśla sylwetkę i nadaje się do pracy oraz bardziej formalnych okazji. Wybierz ją w klasycznym kolorze, aby pasowała do wszystkiego. Zwróć uwagę podczas zakupu na materiał. Najlepiej, gdy postawisz na naturalne mieszanki z delikatnym dodatkiem elastanu.
4. Akcesoria
Dodatki, takie jak biżuteria, paski i torebki, mogą dodać szyku twojej stylizacji. To one dodają ostatecznego sznytu Twojej stylizacji. Gdy wybierasz klasyczne elementy garderoby możesz poszaleć z dodatkami.
Power Dressing – kilka stylizacji w wydaniu Bombshe
Mimo, że obecnie kobiety nie muszą już stawiać czoła intensywnej dyskryminacji, power dressing stał się trwałym elementem damskiej garderoby. Przedstawiamy Wam kilka modnych stylizacji w tym stylu stworzony z naszych rzeczy.
-
Pierwszy zestaw to bawełniana koszula oversize w kolorze błękitnym, marynarka oversize i spodnie z szeroką nogawką w kolorze beżowym. Jest to niezwykle modny, a zarazem wygodny set, który sprawi, że poczujesz się pewnie i komfortowo. To mniej oczywiste połączenie kolorystyczne, ale niezwykle efektowne.
-
Kolejny zestaw to bawełniana koszula oversize w kolorze białym, wełniana szara marynarka na dwa guziki oraz wełniane antracytowe spodnie. To zestaw, który śmiało możesz założyć do pracy, na formalne spotkanie lub na kolacje z przyjaciółką.
-
Ostatni zestaw jaki przygotowaliśmy to prosta bawełniana koszula, granatowa jednorzędowa marynarka oraz czarne wełniane spodnie. To połączenie trzech klasycznych kolorów, które zawsze zapewnią Ci fantastyczny wygląd.
Power dressing to nie tylko moda, ale także sposób na wyrażenie pewności siebie. Dobrze dobrane ubrania mogą wpłynąć na twoje samopoczucie i postrzeganie przez innych. Warto zatem inwestować w klasyczne elementy garderoby, które będą świetnym wyborem zarówno na spotkania biznesowe, jak i na bardziej formalne okazje. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, aby ubrania były wygodne i odzwierciedlały twój własny styl.