Bezpłatna dostawa powyżej 500 zł na terenie Polski

Materiały

Czym jest acetat? Poznaj właściwości i zastosowanie tego materiału

Przemysł odzieżowy to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Fast fashion, czyli tak zwana…

Przemysł odzieżowy to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Fast fashion, czyli tak zwana szybka moda wymaga od producentów przewidywania trendów, błyskawicznego działania i wprowadzania innowacji, które porwałyby konsumentów i zachęciły do zakupu. Z tego też powodu wymyślane są kolejne półfabrykaty, dzięki którym produkcja na taką skalę jest możliwa. Na szczęście obecnie obserwuje się także trend mody odpowiedzialnej, która poszukuje rozwiązań na zmniejszenie negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą branża odzieżowa. W tej kwestii również konieczne jest tworzenie produktów, które mogłyby w tym zadaniu pomóc. Za sprawą wysokich technologii nowe materiały powstają właściwie z dnia na dzień.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa acetat – tkanina, która do niedawna była praktycznie nieznana. To jednak niejedyny materiał, który dopiero raczkuje w branży odzieżowej, przez co niekoniecznie jest znany wśród konsumentów. Innym przykładem może być lyocell, akryl czy poliamid. Czy tego typu tkaniny są odpowiednie do kontaktu z naszym ciałem? Jak wybrać odpowiedni materiał? Acetat, jak i reszta wymienionych tkanin, to nowości, o których niewiele można znaleźć w źródłach internetowych. Ten wpis to dopiero początek serii artykułów, w których opowiemy nieco więcej o poszczególnych rodzajach materiałów. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć na temat acetatu.

Acetat – co to za materiał?

Czy przeglądając metki ubrań, natknęłaś się kiedykolwiek na słowo acetat? Co to właściwie jest za materiał i jakie ma właściwości? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób ze względu na fakt, że nie jest on jeszcze tak popularny jak pozostałe rodzaje tkanin, a informacje na jego temat są dość zdawkowe. Poddajmy więc go analizie i przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę jest ten materiał. Acetat to inaczej włókno celulozowe. Zalicza się go to tkanin sztucznych, czyli takich, które zostały wykonane z włókien wytwarzanych z surowców naturalnych.

Często utożsamiany jest z jedwabiem jako jego tańsza alternatywa. Ze względu na swoje właściwości bardzo często jest wykorzystywany do wykończenia odzieży w postaci podszewki. Acetat tak jak wiskoza produkowany jest z celulozy – czym więc różnią się te dwa materiały? To, co stanowi różnicę to sposób wytwarzania przędzy. O procesie produkcji acetatu opowiemy więcej w dalszej części artykułu. Zatem wiesz już nieco na temat tkaniny, jaką jest acetat – czym jest i z czego się go wytwarza. Czas przyjrzeć się nieco bliżej jego właściwościom.

Właściwości acetatu

Nadszedł czas, by dowiedzieć się, czym wyróżnia się acetat. Właściwości tego materiału sprawiły, że w szybkim czasie zdobył on ogromne uznanie w branży modowej. Wyjątkowe walory wizualne pozwoliły acetatowi zyskać miano alternatywy dla jedwabiu. Acetat ma jednak znacznie więcej w zanadrzu i konkuruje z innymi materiałami na wielu polach. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że posiada całkiem dobre właściwości higroskopijne, wchłaniając nawet 25% wilgoci. Taki stan rzeczy sprawia, że ubrania wykonane z tej tkaniny są bardzo komfortowe w kontakcie ze skórą, pozwalając jej na swobodne oddychanie.

Ponadto acetat nie prześwituje, a przy tym jest wyjątkowo miękki, dlatego doskonale sprawdza się jako materiał na sukienki lub podszewki na przykład marynarek, które niejednokrotnie mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem. W tym miejscu nie można także nie wspomnieć o cenie tkaniny. Chociaż często porównuje się ją z jedwabiem, to proces produkcji jest znacznie mniej kosztowny, przez co ubrania są dostępne praktycznie na każdą kieszeń.

Acetat – skład tkaniny

Zastanawiając się nad kupnem ubrania z acetatu, warto najpierw dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji oraz jaki jest jego skład. Acetat podobnie jak wiskoza pochodzi z włókien celulozowych, przez co zalicza się go do tkanin sztucznych, czyli takich, które zostały wyprodukowane z surowców naturalnych. Proces produkcji obu materiałów jest podobny, jednak to, co je wyróżnia to sposób wytwarzania przędzy.

W przypadku acetatu rozpuszczalnikiem płatków celulozowych jest aceton. Po wrzuceniu ich do wspomnianej substancji dodaje się olej mineralny. Taki zabieg ma na celu ochronę materiału przed elektryzowaniem się i sklejeniem. Następnie włókna są wytwarzane za pomocą niewielkich dysz. Kiedy aceton w pełni odparuje, produkt jest gotowy do użycia. Zasadniczym aspektem w produkcji acetatu jest także sposób jego wykończenia w zalewie kwasowej. Dzięki takiemu zabiegowi acetat uzyskuje zwiększoną odporność na odbarwienia.

Acetat i opinie na jego temat

Jeśli masz wątpliwości, czy kupić odzież wyprodukowaną z acetatu, to powinnaś zasięgnąć opinii wśród użytkowniczek, które mogą okazać się pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Naszym zdaniem jest to materiał, który zdecydowanie wart jest bliższego poznania. Nie daj się zmylić oznaczeniu, które mówi, że jest to tkanina sztuczna. Chociaż nie brzmi to dobrze, to należy pamiętać, że materiał sztuczny, a syntetyczny to dwie kompletnie odmienne rzeczy. Podczas gdy ten pierwszy, do którego zalicza się acetat, powstaje z surowców naturalnych, które występują w przyrodzie, jednak wymagają technicznej obróbki, to materiał syntetyczny jest produkowany z włókien, które powstają wyłącznie na drodze obróbki chemicznej.

Jakie jeszcze cechy przemawiają za wyborem acetatu? Opinie dostępne w internecie podkreślają przede wszystkim jego niepowtarzalny wygląd. Ubrania we wzory, które powstały z połączenia acetatu z innymi włóknami uzyskują piękny efekt naturalnych zmian w tonacji kolorystycznej. Nie można też zapominać o jego wyjątkowych cechach, które czynią go niezwykle wygodnym w codziennym użytkowaniu – acetat ma dobre właściwości higroskopijne, nie gniecie się i szybko wysycha po praniu.

Acetat – najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi poznałaś nieco bliżej materiał, jakim jest acetat, dzięki czemu decyzja o kupnie wyprodukowanych z niego ubrań będzie łatwiejsza. Poniżej zamieszczamy jeszcze listę najczęstszych pytań i odpowiedzi, które być może rozwieją ewentualne wątpliwości na temat tej tkaniny.

  • Czy acetat to dobry materiał?

Jak najbardziej tak. Podobnie jak w przypadku wiskozy produkuje się go z celulozy. Zalicza się go do materiałów sztucznych, czyli pochodzących z naturalnych surowców poddanych pewnej obróbce. Wykazuje dobre właściwości higroskopijne, nie gniecie się, szybko wysycha i nie zbiega się w praniu. Co więcej, jest niezwykle przyjemny w dotyku, przez co często porównuje się go do jedwabiu. Można go prać ręcznie w temperaturze do 40℃. Najczęściej jest wykorzystywany do produkcji sukienek oraz wszelkiego rodzaju podszewek.

  • Czy acetat jest naturalny?

Acetat jest produktem chemicznego przetwarzania celulozy. Zalicza się więc go do materiałów sztucznych, czyli takich, które podlegają obróbce, jednak surowcem do ich produkcji są składniki naturalne, takie jak właśnie celuloza. Nie należy mylić tego z włóknem syntetycznym, które wytwarzane jest w całości w technologii chemicznej z polimerów niewystępujących w przyrodzie. Acetat, podobnie jak wiskoza, jest więc dobrym materiałem, który odznacza się wyjątkowymi właściwościami.

  • Czy acetat się gniecie?

Acetat to materiał sztuczny, którego najczęściej używa się do produkcji podszewek. Równie często można go spotkać jako materiał na sukienki. Jest wyjątkowo wdzięczny z kilku względów, a jednym z nich jest właśnie fakt, że się nie gniecie. Poza tym szybko wysycha i nie zbiega się w praniu. To właśnie dzięki tym wyjątkowym właściwościom zyskuje coraz większą popularność. Jest także bardzo przyjemny w dotyku, przez co często porównuje się go do jedwabiu.

  • Czy i jak prać acetat?

Wiele osób zastanawia się, jak prać acetat i czy w ogóle można to robić, aby nie stracił swoich właściwości. Zaleca się pranie ręczne tkaniny w temperaturze maksymalnej 40℃. Niestety uważa się, że materiały z wysoką zawartością acetatu mogą stracić połysk i formę w trakcie prania, dlatego konieczne jest stosowanie się do powyższych zaleceń. Alternatywnym sposobem czyszczenia ubrań z acetatu jest oddanie ich do pralni chemicznej.

  • Acetat a prasowanie

To kolejna kwestia, która często zastanawia posiadaczy ubrań z acetatu. Czy odzież wykonaną z tej tkaniny można prasować? Uznaje się, że bezpieczne będzie użycie żelazka o maksymalnej temperaturze 120°C. Na szczęście acetat jest tkaniną, która się nie gniecie, dlatego prasowanie z reguły nie jest konieczne. Jeżeli obawiamy się o materiał, możemy oddać ubranie do zaufanej pralni chemicznej, w której w profesjonalny sposób zaopiekują się naszą odzieżą i przywrócą jej nienaganny wygląd.

 

Wybór materiału to istotny aspekt podczas kupowania nowej odzieży. Należy postawić na wysokiej jakości tkaninę, która zagwarantuje nam komfort podczas codziennego użytkowania. Jednym z takich materiałów jest właśnie acetat, który w ostatnim czasie zyskał spore uznanie na rynku odzieżowym. Warto wypróbować go na własnej skórze, aby przekonać się o jego wyjątkowych właściwościach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Czekają na Ciebie niepowtarzalne wzory, w których poczujesz się doskonale każdego dnia.

Podobne artykuły

Kompletny Przewodnik po Szafie Kapsułowej na Wiosnę 2024

Nadejście wiosny niesie ze sobą odnowę nie tylko w naturze, ale także w naszych garderobach...

W czym spędzić Boże Narodzenie, czyli proste stylizacje na święta

Świąteczny okres nie tylko niesie ze sobą radość i ciepło, ale również inspiruje do odkrywania...

Z czym łączyć kolor czerwony, czyli kilka prostych porad stylizacyjnych

Jeśli zastanawiasz się jak nosić kolor czerwony dobrze trafiłaś! W tym artykule postaramy się podpowiedzieć...

Szafa kapsułowa – cel i główne założenia – przedstawiamy fakty i obalamy mity

Idea szafy kapsułowej rządzi się dwiema podstawowymi zasadami – LICZY SIĘ JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ...