Bezpłatna dostawa powyżej 500 zł na terenie Polski

Kapsuła

Szafa kapsułowa – cel i główne założenia – przedstawiamy fakty i obalamy mity

Idea szafy kapsułowej rządzi się dwiema podstawowymi zasadami – LICZY SIĘ JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ…

Idea szafy kapsułowej rządzi się dwiema podstawowymi zasadami – LICZY SIĘ JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ oraz MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ. 

Główny cel szafy kapsułowej, to łatwy dobór ubrań, ograniczenie ich  ilości do tych, które naprawdę nosisz i kochasz, eliminując nadmiar i chaos w szafie. Dzięki temu zmniejszysz ilość posiadanych rzeczy, przy jednoczesnym zwiększeniu kombinacji looków, które możesz dzięki nim zestawić. Takie rozwiązanie pozwala działać szybko — więc poranki lub te momenty, kiedy po prostu musisz wyjść z domu, już nie będą frustrowały, a przerodzą się w ciekawy sposób zabawy modą.

Szafa kapsułowa jest nie tylko sposobem na stylizacje, ale też konkretnym podejściem do mody. Składa się z ubrań, które można łączyć ze sobą, tworząc wiele różnych stylizacji — jest pełna dowolność w ilości posiadanych elementów w szafie. Ktoś może potrzebować ich więcej, a inna osoba mniej i nie ma tu żadnych określonych ram. Ważne jest to, abyś czuła się dobrze w ubraniach, które masz w szafie.  Bazą są zazwyczaj proste i klasyczne części garderoby, które są ponadczasowe i łatwe do zestawienia ze sobą nawzajem. Jednak to, jak ostatecznie będzie wyglądać Twoja szafa kapsułowa, zależy tylko od Ciebie.

Co na początek? Remanent szafy! (Spokojnie, pomożemy) Na razie skupmy się na edukacji, później na działaniu. Koncepcja szafy kapsułowej nie polega na bezmyślnym pozbywaniu się odzieży, ale na kształtowaniu świadomego podejścia do mody poprzez analizowanie swojego zachowania w zakresie zakupów. Dlatego każdy, nawet najmniejszy krok w stronę szafy kapsułowej jest już krokiem w kierunku slow fashion, czyli świadomej mody. 

Obalimy też kilka mitów, które często kojarzą się z budowaniem szafy kapsułowej i przedstawimy kilka faktów, które mamy nadzieję zachęcą Was i ułatwią budowanie swojej własnej kapsuły. 

​​FAKT:

Szafa kapsułowa pomaga zaoszczędzić pieniądze. Jak? Kupujesz tylko te elementy, których rzeczywiście potrzebujesz. Poza tym, jeśli masz już wybrane konkretne sety, Twoje zakupy będą coraz rzadsze i mniej kosztowne. 

Stawiając na jakościowe ubrania masz pewność, że zostaną Tobą na dłużej, będą się mniej zużywać. Ważna jest również ich pielęgnacja, ten temat też oczywiście poruszymy.

MIT:

Szafa kapsułowa oznacza, że muszę zrezygnować z mody. Nic bardziej mylnego! W tym podejściu chodzi o to, by zbudować trwałą i dobrej jakości bazę ubrań, którymi możesz stworzyć wiele stylizacji. Nie oznacza to jednak rezygnacji z trendów, które pasują do Twojego stylu.

Posiadając kluczowe elementy bazowe możesz zacząć zabawę z modą. Klasyczne ubrania takie jak czarny obcisły golf czy oversizowa marynarka są z nami w modzie już od dawna, zmienia się tylko sposób ich noszenia i to z czym są komponowane. 

FAKT:

Szafa kapsułowa to lepszy wpływ na środowisko. Dzięki temu, że kupujesz ubrania lepszej jakości i z dobrych dla natury materiałów, podchodzisz świadomie do decyzji, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości CO2, które jest wytwarzane w procesie tworzenia ubrań.

Żyjemy w świecie Fast Fashion, ale całe szczęście coraz więcej konsumentów dokonuje świadomych wyborów zakupowych. Szafa kapsułowa promuje świadome zakupy i zmniejszenie ilości odpadów tekstylnych, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na środowisko.

MIT:

Szafa kapsułowa jest tylko dla minimalistów, którzy lubią czarno-białe ubrania. Nic bardziej mylnego — owszem, często ubrania w tych kolorach pozwalają zbudować podstawę, jednak nie oznacza to, że musisz zrezygnować z noszenia ulubionych kolorów. Możesz stworzyć szafę, która będzie składała się z Twoich ulubionych wzorów lub z odcieni, które łatwo łączyć ze sobą.

*Minimalizm jest ważny w tworzeniu kapsuły, jeśli lubisz kolory, zastanów się nad swoją ulubioną gamą kolorystyczną i śmiało łącz je ze sobą. Świetnym pomysłem jest również wykonanie analizy kolorystycznej dopasowanej do Twojego typu urody.  Wybierz ograniczoną ilość ubrań w swoich ulubionych kolorach, przeplatając je ze stonowanymi, monochromatycznymi elementami  (zwykle w granicach 30-40 elementów), które można ze sobą zestawiać i komponować różne stylizacje.

FAKT:

Szafa kapsułowa wymaga ciągłego modyfikowania i dostosowywania, chociażby ze względu na porę roku. Wiemy, jak istotne jest, by znaleźć odpowiednie ubrania do okazji czy właśnie tego, jaka panuje pogoda za oknem, dlatego skupmy się na tworzeniu pełnego zakresu ubrań, rozkładając decyzje zakupowe w czasie.

Jak to mówią “nie od razu Rzym zbudowano”. Aby zrobić coś dobrze, trzeba poświęcić temu trochę czasu. Taka perspektywa pozwala również elastycznie zarządzać swoim budżetem i świadomie podejść ubrań, pieniędzy i własnego stylu.

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji to zapraszamy na nasze Social Media.

Instagram: https://www.instagram.com/bombshestore/

Facebook: https://www.facebook.com/bombshestore

Tiktok: https://www.tiktok.com/@bombshe

 

Życzymy powodzenia! 🙂

Podobne artykuły

Kompletny Przewodnik po Szafie Kapsułowej na Wiosnę 2024

Nadejście wiosny niesie ze sobą odnowę nie tylko w naturze, ale także w naszych garderobach...

Jak spakować się na weekend majowy – praktyczny poradnik dla miłośniczek minimalizmu

Majowy weekend zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okazja do krótkiej, ale zasłużonej...

W czym spędzić Boże Narodzenie, czyli proste stylizacje na święta

Świąteczny okres nie tylko niesie ze sobą radość i ciepło, ale również inspiruje do odkrywania...

Z czym łączyć kolor czerwony, czyli kilka prostych porad stylizacyjnych

Jeśli zastanawiasz się jak nosić kolor czerwony dobrze trafiłaś! W tym artykule postaramy się podpowiedzieć...